Układanie kostki brukowej
Układanie kostki brukowej
W zakres usług, świadczonych przez naszych specjalistów wchodzi fachowe, dokładne i jednocześnie szybkie układanie kostki brukowej. Realizujemy zlecenia kompleksowo, rozpoczynając zaprojektowania powierzchni, przez pomiar terenu i przygotowanie podbudowy, aż po wykonanie nawierzchni.
Wykonujemy zarówno nawierzchnie chodnikowe, tarasy, alejki, jak i różnego rodzaju podjazdy, czy całe drogi, po których będą poruszać się samochody osobowe oraz dostawcze. Wybór materiału zależy od rodzaju projektowanej powierzchni i jej przeznaczenia. Doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy z tej dziedziny pomogą Państwu wybrać właściwe materiały.
Świadczone przez nas usługi to nie tylko stworzenie nawierzchni na danym obszarze, ale także specjalistyczne pomiary, doradztwo, przygotowanie oferty cenowej i zabezpieczenie danej powierzchni. Wszechstronność naszych działań sprawiło, że wielu Klientów obdarzyło nas zaufaniem i pozwoliło wykonać zadanie od A do Z.
Technologia układania kostki brukowej
Układanie kostki brukowej to proces niezbyt skomplikowany, natomiast wymagający od fachowców z tej branży podstawowej wiedzy z zakresu geodezji oraz geologii. Aby nawierzchnia wyglądała estetycznie i służyła nam przez lata niezbędne jest prawidłowe zniwelowanie terenu oraz dobór właściwej podbudowy, a więc odpowiednich kruszyw, frakcji oraz grubości samej podbudowy, a także zastosowanie materiałów wykończeniowych o grubości dostosowanej do natężenia ruchu i obciążenia nawierzchni. Wszystkie te czynniki brane są pod uwagę na etapie projektowania nawierzchni.
Nasze realizacje dzielimy na kilka etapów:
Etap I - Oględziny
Na tym etapie przeprowadza się wywiad z inwestorem odnośnie doboru odpowiedniej podbudowy, kostki brukowej i samej aranżacji nawierzchni dostosowanej do wielkości, kształtów, kolorystki domu oraz samego otoczenia. Nasz fachowiec zawsze służy radą w tym zakresie, każdemu klientowi pozostawia do dyspozycji katalogi z naszą ofertą. Klienci zapraszani są również do naszego ogrodu pokazowego, gdzie na żywo mogą zobaczyć produkty takich firm jak Polbruk, Libet, Kost-bet, Bruk-bet czy Semmelrock i zapoznać się z fachową opinią naszych pracowników na temat poszczególnych realizacji poszczególnych usług oraz innych materiałów (np. płyt tarasowych czy galanterii betonowej).
Etap II - Wizualizacja
Po ustaleniach z klientem i na jego życzenie wykonujemy wizualizację, a więc projekt nawierzchni z ułożonej kostki brukowej uwzględniający wybrany wariant materiału, wzór ułożenia oraz wymiary projektowanej nawierzchni podjazdów, chodników czy też tarasów.
Etap III - Zniwelowania terenu inwestycji
Na tym etapie nasz pracownik wykorzystuje narzędzia takie jak niwelator czy poziomicę narzucając odpowiednie spadki tak aby nawierzchnia była przyjazna w użytkowaniu oraz miała odpowiednie odwodnienie. Cały ten proces jest zwizualizowany w postaci rozciągniętych sznurków na terenie budowy, które tworzą nam kształt nawierzchni jaką uzyskamy oraz pokazują na jakiej wysokości zostanie położony bruk, dzięki czemu wiemy jak głęboko powinniśmy wykorytować teren.
Etap IV - Korytowanie
Etap ten rozpoczynamy od mechanicznego i/lub ręcznego korytowania czyli usunięcia wierzchniej warstwy ziemi. Zazwyczaj głębokość wykopu waha się w granicach od 20-50cm w zależności od obciążenia i natężenia ruchu. Ziemię lub gruz z wykopu ciężarówkami wywozimy do miejsca, w którym są one utylizowane.
Etap V - Układanie
Na kolejnym etapie przystępujemy do wykonania podbudowy zasadniczej z kruszywa o frakcji 30-60mm, zazwyczaj grubości 25-30cm (dotyczy posesji prywatnych), która jest ubijana zagęszczarką gruntu. Czasami niezbędne jest najpierw wykonanie warstwy odsączającej z pisaku w przypadku terenów gliniastych o słabej przepuszczalności wody.
Ponadto, jeżeli powierzchnia placu jest duża, a teren ukształtowany jest w różnych płaszczyznach, warto jest zastosować odwodnienie liniowe, które ułatwi nam odprowadzenie wody z posesji bądź to do kanalizacji deszczowej lub do zbiornika na deszczówkę, do których to podłączamy korytka liniowe. Tak zagęszczoną podbudowę uzupełniamy klińcem o frakcji 10-30mm i grubości podbudowy 5-8cm, ponownie ją ubijając.
Następnie wykonujemy ostatnią warstwę podbudowy potocznie zwaną „planem”. Do wykonania tej warstwy podbudowy wykorzystujemy podsypkę piaskowo-cementową lub z łupka czerwonego o grubości 2-4 cm, która wykonywana jest dwukrotnie, pierwsza warstwa zostaje ponownie ubita zagęszczarką gruntu, natomiast na drugiej warstwie jest już układana kostkę brukową. W trakcie wykonywania finalnych warstw podbudowy prowadzone są również prace towarzyszące związane z osadzaniem obrzeży chodnikowych, palisad czy krawężników, które to kładziemy na betonie lub podsypce piaskowo-cementowej.
Po ułożeniu kostki brukowej, nawierzchnia ta jest ubijana zagęszczarką gruntu z założonym elastomerem na płytę maszyny, aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Proces układania kostki brukowej kończymy zapiaskowaniem piaskiem - najlepiej płukanym - o drobnym ziarnie, który pozwoli nam na zaklinowanie elementów współtworzących nawierzchnię. Tak wykonana nawierzchnia jest od tego momentu gotowa do użytkowania.
Krok I - Podsypka piaskowa po korytowaniu z zaznaczonymi poziomami brukowania (fot. Libet)
Krok II - Zagęszczanie podbudowy (fot. Libet)
Krok III - Mieszanie podsypki piaskowej z cementową (fot. Libet)
Krok IV - Poziomowanie podłoża (fot. Libet)
Krok V - Poziomowanie podłoża (fot. Libet)
Krok VI - Poziomowanie podłoża (fot. Libet)
Krok VII - Przygotowanie brzegów przed oporowaniem (fot. Libet)
Krok VIII - Oporowanie (fot. Libet)
Krok IX - Utwardzanie podłoża (fot. Libet)
Krok X - Piaskowanie fug (fot. Libet)
Etap VI - Prace porządkowe
Na tym etapie prowadzone są prace porządkowe związane z usunięciem z posesji resztek materiałów betonowych pozostałych z docinania, folii i innych odpadów powstałych w procesie brukowania. Następnie teren inwestycji zostaje przekazany inwestorowi.
Po jakimś czasie można też wykonać impregnację nawierzchni odpowiednim preparatem, który zmniejsza nasiąkliwość, wyciąga kolor i zabezpiecza ją przed zabrudzeniami.